menu

České programy (III)

České programy (III)

Uverejnené v kategórii Novinky od

A opäť pokračuje diskusia o vypínaní českých programov skupiny CET 21 na Slovensku (predpokladám, že ďalšie programy budú nasledovať). Vznik spoplatnenej stanice NOVA INTERNATIONAL je krok vysielateľa nahradiť jeho stanice na Slovensku. Asi zle vyhodnotili, prečo Slováci radi sledujú české programy, hlavným motívom nie je vlastná tvorba (programov, spravodajských relácií, seriálov, publicistika..). Svedčia o tom aj minimálne reakcie slovenských operátorov na návrh zmluvy o retransmisii tohto umelo vytvoreného spoplatneného kanála (najmä kvôli jeho obsahu). Obávam sa, že je to dosť nešťastný pokus, ktorý kopíruje aj Markíza Slovakia pre svojich priaznivcov v Českej republike. Pri diskusii o spoplatnení HD verzií programov komerčných televízií na Slovensku zaznel, ako jeden z dôvodov spoplatnenia, aj argument vysielateľov, že všetky české televízie spolu „berú sledovanosť“ slovenským komerčným televíziám (až 10%). Takže treba kompenzovať, niečo spoplatniť, ale najlepšie zhasnúť.
Už v minulosti sme argumentovali, že pokiaľ zabezpečia, aby sa vypli všetky programy u veľkých operátorov, nebude inej cesty. Tvrdili, že rokujú o tom a že sú blízko k dohode. Odvtedy sa situácia zmenila. Ich programy na Slovensku retransmitujú už aj cyperské schránkové firmy s láskavým dovolením operátorov (Slovak Telekom, Orange, Tesatel….) a vysielatelia, ani regulátor si nevedia dať s takýmto pirátstvom rady. Satelitné platformy majú na Slovensku vyše milióna zákazníkov retransmisie (koniec roku 2014) s prístupom k českým programom. O tom, či dokážu vypnúť svoje programy na kartách zákazníkom SKY LINKU na Slovensku nás možno čoskoro presvedčia.
A práve v tomto čase prebiehajú aktivity EÚ s cieľom odstrániť autorsko-právne prekážky pri dostupnosti online obsahových služieb bez hraníc Určite je to beh na dlhú trať, ale prvé konkrétne kroky sa očakávajú už do konca roku 2016. Revízia smernice televízia bez hraníc (CabSat) je na „spadnutie“, takže musíme počkať. Aby sme náhodou za krátky čas nemuseli riešiť znovu zaradenie českých programov na Slovensku. Ale radi by sme ich legálne poskytli našim zákazníkom.

14 jan, 16

Posledné komentáre

Článok má 0 komentárov.

 

post comment