menu

České programy (IV)

České programy (IV)

Uverejnené v kategórii Novinky od

A je tu ďalšie pokračovanie nekonečnej ságy. Zmenil sa len čas, argumenty zostali. Celá kauza akosi dlho trvá. Už len pamätníci si spomenú, kedy začala. Je to tak dávno, že si treba položiť otázku, prečo. Alebo viac otázok, no nečakajme na ich odpovede. Niekoľko faktov:
– stanovisko vtedajšieho GR TV NOVA (rok 2001, Bratislava), že „keď slovenskí operátori platia za české programy verejnoprávnej televízie, budú platiť aj za NOVU a môžu si ju vysielať, koľko chcú“. (kde boli autorské práva?)
– aktivity JOJ GROUP za vypínanie českých programov na Slovensku, do ktorých angažovali TV PRIMA (prečo asi?), pokusy podpísať rôzne dohody s operátormi stroskotali. Asi by operátori ťažko vysvetlili zákazníkom, že sa sami zaviazali vypnúť im nejaké programy. Už toto by malo byť poučenie.
– aktivity rôznych zahraničných operátorov pri šírení programov CET 21 na Slovensku (paradoxne v súlade so slovenským právom, ale nie s právom vysielateľa), akceptovanie takéhoto klamlivého konania viacerými slovenskými operátormi – aj veľkými, a žiadne známe kroky vlastníka vysielacích práv proti takémuto konaniu (sú to roky). Asi sa CET21 podarilo zabrániť pokračovaniu týchto podivných aktivít, lebo je ticho a tí, čo ich používali, hľadajú urýchlene nejaké riešenie – dúfam, že legálne.
– SKY LINK a iné satelitné platformy informovali, ako sa dostať na Slovensku k českým staniciam (kde boli vtedy vysielatelia a obhajoba ich práva?). Prečo došlo k masívnemu šíreniu ich programov po nástupe tejto a iných satelitných platforiem? Ako vyriešia u všetkých zákaz príjmu českých programov na Slovensku? Ako sa mali operátori brániť proti konkurencii?
– Listy istej právnej kancelárie, ktorými oslovili „vybraných“ slovenských operátorov (prečo asi len vybraných, menších – test?) s pred žalobnou výzvou na vypnutie programov, ktoré ani nešírili. To je sila!
– Asi stačí, nie?
Celé toto obdobie ale bolo poznačené nezvyčajnou aktivitou CET21 pri predaji „svojich“ programov slovenským operátorom. Zobudili sa potom, čo NOVA SPORT prišla o veľa svojich lukratívnych licencií na športové prenosy, čo sa samozrejme odrazilo na poklese účastníkov. Dnes už predávajú dva športové kanály a navyše aj NOVA INTERNATIONAL. A ponukou podmienok zaujali aj niektorých operátorov. Našťastie sa zo zmluvy stratila pôvodná podmienka, že dňom podpisu zmluvy nebudú operátori retransmitovať iné programy skupiny CET 21. Preto chápem, že to operátori podpisujú, veď sa nemajú čoho obávať, naopak. Prekvapilo ma, že tejto hry sa zapojil aj SAKT. Verím, že pre svojich členov získali aj nejaký benefit navyše, dúfam, že ten benefit nebude na úkor postoja ku toľko deklarovaným autorským právam vysielateľa. Nepamätám si, že by asociácie podpísali zmluvu, ktorej súčasťou je akceptovaná podmienka vypnutia programov. Aj keď podmienená niečím iným. Budúcnosť ukáže.
Jedno je isté, také veľké skupiny vysielateľov absolútne zanedbali komunikáciu. Nie s operátorom, s tým sa moc nemali čo baviť, ale zabudli na tých, ktorí ich vysielanie sledujú (tých 10% sledujúcich cca 14 českých staníc) už dlhší čas vďaka nedostatočnej aktivity vysielateľa. Veď jediní majú nástroj na to, aby informovali divákov, že si musia vynútiť skončenie ich vysielania v sieťach na Slovensku. A asi im záleží na mienke ich divákov, alebo nie? Nech si to zlíznu operátori.

R

21 jún, 16

Posledné komentáre

Článok má 0 komentárov.

 

post comment